Sıkça Sorulan Sorular

Destek talebinde bulunmadan önce göz atmanız önerilir.

Genel Hizmet Anlayışı

Hizmet bitiş sürem neye göre belirleniyor?
Hizmet bitiş süreniz aldığınız ürünün geçerlilik süresine göre belirlenmektedir. Örneğin 1 yıllık bir ürün aldıysanız o ürünün aktif edildiği tarihten itibaren 365gün sonrasına hizmet bitiş tarihi tanımlanacaktır.

Web Yazılım Lisansları

Lisans yenileme bedeli / neye göre belirlendiği / yenileme koşulları?
Aldığınız yazılım lisansi belirli bir sürelik satılıyorsa (ÖRN: 1 Aylık) ve lisans süreniz bitti ise yenilemeniz gerekmektedir. Bu yenileme bedeli o yazılımın lisans bedelinin %5'inden çok ve %25'inden az olacaktır. Yani siz yeni bir yazılım lisansına 199TL verdiyseniz yenilemek içinde 199TL vermeyeceksiniz. 199TL'ye aldığınız bir lisans için 10TL ile 50TL arasında belirlenecek bir tutarı ödeyerek lisansınızı yenileyebilirsiniz.
Aldığımız web yazılım lisanslarını başka bir alanadına aktarabilir miyiz?
Satın almış olduğunuz web yazılım lisansını 3defa değiştirme hakkına sahipsiniz. 3defa değişim hakkını doldurduğunuza başka bir adrese taşımak istiyorsanız yazılım için yeni bir lisans almanız gerekmektedir. Lisans alanadı değişimlerinizi müşteri panelinizde bulunan Hizmetlerim sekmesinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
Lisans sürüm yükseltme bedeli neye göre belirlenir?
Aldığınız herhangi bir yazılımda yeni bir sürüm çıktı ve elinizdeki sürüm, yeni çıkan sürümden 1sürüm aşağı sürüm ise (yani siz v2 kullanırken v3 çıktıysa) yeni çıkan ürünün 3'te 1'i yani %30 bedelini ödeyerek elinizdeki lisansı bir üst sürüme güncelleştirebilirsiniz. Eğer yeni bir sürüm çıktı ve elinizdeki sürüm, yeni çıkan sürümden 2sürüm aşağı sürüm ise (yani siz v2 kullanırken v4 çıktıysa) yeni çıkan ürünün yarı yani %50 bedelini ödeyerek elinizdeki lisansı bir üst sürüme güncelleştirebilirsiniz. Şayet kullandığınız sürümün 3 sürüm üstü çıkmış ise elinizdeki lisans ile sürüm yükseltme imkanı mevcut değildir, bu durumda yeni çıkan sürüme ait lisans almanız önerilir.
Web yazılım lisanslarını devir edebilir miyiz?
Almış olduğunuz lisansı başka bir kişi üzerine devredebilirsiniz. Bu devir işleminde lisansınızdaki kalan alanadı değiştirme hakkı ve lisansın devir işleminden önce kullanıldığı alanadına ait üretilmiş lisans ile birlikte olduğu gibi aktarılacaktır. Yani siz abc.com'a lisans aldıysanız ve 1değiştirme hakkınız varsa; lisansı aktardığınız kişininde 1değiştirme hakkı olacak ve kişiye aktarılan lisans abc.com için üretilmiş lisans olacak. Eğer lisans değiştirme hakkınız yoksa kişiye sadece abc.com lisansınızı aktarabileceksiniz. Buda demek oluyorki lisans değiştirme hakkınız yoksa ve lisansı birisine devrediyorsanız devrettiğiniz lisans sadece devretme esnasında kullanılan alanadı için kullanılabilir durumda olacaktır.
Web yazılım lisansı devir alırken nelere dikkat etmeliyim?
Alacağınız lisansın değiştirme hakkı olup olmadığına dikkat ediniz. Örneğin size lisansı devredecek kişinin lisans değiştirme hakkı dolmuş ise ve lisansı edf.net üzerine kayıtlı ise size lisansı aktardığınızda siz lisans değiştirme hakkı bulunmadığı için aldığınız lisansı sadece edf.net üzerinde kullanabilirsiniz.

Web Hosting / Bayi Hosting

Aldığımız hosting paketinde alanadı değiştirebilir miyiz?
Satın almış olduğunuz hosting paketinde hizmet aldığınız alanadınızı değiştirebilirsiniz. Örneğin abc.com sitesi için bir hosting aldınız ve hosting süreniz bitmeden bu siteyi kapatmaya yada başka sunucuya taşımaya karar verdiniz. Aynı zamanda da firmamızdan aldığınız hosting paketini süresi bitene kadar değerlendirmek istiyorsanız abc.com silinir yerine sizin istediğiniz herhangi bir site için hosting paketi açılır. Buradaki önemli husus bu yeni açılan yani hosting devredilen hesabın hizmet bitiş tarihi yani ilk aldığınız abc.com için olan hizmet bitiş tarihidir.
Site yedekleme sorumluluğu kime aittir?
Sitenizin yedekleme sorumluluğu hosting sahibine yani siz değerli müşterilerimize aittir. Tarafınız kaynaklı yaşanabilecek herhangi bir veri kaybından dolayı firmamız sorumlu tutulamaz. Eğer veri kaybı yaşadıysanız ve sunucu yedeklemelerimizde sitenize ait yakın tarihte alınmış bir yedek varsa bu yedek size alınan yedeğin dosya boyutu ile orantılı bir şekilde fiyatlandırılarak satış teklifi ile birlikte sunulabilir.

Alanadı Tescil

Alanadı sürem doldu ve tescil ettirmedim?
Sistem tarafından aldığınız her hizmet için hizmet bitiş süresine 1ay, 15gün, 7gün, 3gün ve 1gün kala otomatik olarak hatırlatma postası gönderilecektir. Tescil süreniz doldu ise alanadı tescil firmasının uyguladığı zamlı fiyat ile yeniden tescil ettirebilirsiniz. Bu uygulanan zam fiyatının firmamız ile herhangi bir alakası yoktur. Bu fiyat alanadını tescil eden asli firma tarafından belirlenmektedir. Bu konuda oluşabilecek problemlere karşı alanadı bitiş sürenizi takip etmeniz ve müşteri panelimize kayıt ettiğiniz e-posta adresini düzenli olarak ziyaret etmeniz önerilir.
Alanadı tescilinde hizmet iptali?
Alanadı tescillerinde para iadesi yapılamamaktadır, bunun nedeni ise alanadı tescil işlemlerinin minimum 1yıllık tescil edilebilmesi ve tescil firmalarının geri iadede bulunmamasıdır. Hizmet iptalini talep ettiğiniz takdirde alanadı hizmeti durdurulur ve tescil süreniz bitene kadar başkası tarafından kullanılamaz. Sizde bu hizmet iptali ardından hizmetin yeniden aktif edilmesi talebinde bulunursanız alanadı tescil bedelinin %50 miktarını ödemek şartı ile yeniden alanadı yönetimine sahip olabilirsiniz.

Ödeme ve Fatura İşlemleri

Ödemeyi ileri bir tarihte geçeceğim ama hizmet almak istiyorum?
Firmamız tarafından sağlanacak hiçbir hizmetde ödeme almadan hizmet sağlama gibi bir olay söz konusu değildir. Bu konuda göstereceğiniz anlayış için şimdiden teşekkür ederiz.
Ödeme nedeni ile hesap kapatma yada hizmet durdurma?
Ödemesi gereken tutarı herhangi bir nedenden ötürü ödenemiyorsa tarafımıza önceden bildirmesi gerekmektedir. Bu konuda bilgi vermeden ödeme yapmadığında son ödeme günü birinci ihtar epostası gönderilecek, üç gün içersinde dönüş yapılmaz ise ikinci epostası gönderilecek ve yine dönüş yapmıyor ise beşinci gün son ihtar epostası gönderilecektir. Beşinci günden sonra oluşabilecek veri ve benzeri tüm kayıplarından firmamız sorumlu tutulamayacağı gibi yedinci günün sonunda faturaya gecikme faizi uygulanacaktır.
Firmanıza ödeme geçtim fakat panelimde görünmüyor?
Yaptığınız her ödeme işlemi ardından kesinlikle müşteri panelinden ödeme bildirimi geçmeyi unutmayınız. Aksi takdirde sağlanacak yada sağlanan hizmet ile ilgili aksama ve gecikmeler yaşıyabilirsiniz. Ödeme bildirimi oluşturmadıysanız, ödeme geçtiyseniz; ödeme geçtiğiniz tarih, saat, açıklama ve yatıran kişi bilgisinide içeren bir bildirimi destek merkezinden Muhasebe departmanımıza iletmeniz halinde banka hesaplarımızın incelenmesini talep edebilirsiniz.
Para iadesi yapılan ve yapılmayan hizmetler nelerdir?
Para iadesi alabileceğiniz hizmet listesi aşağıda yer almaktadır;
  • Web Hosting
  • Reseller Hosting

Yukarıda belirtilen hizmetlerin iadesinde hizmet aldığınız gün bedelleri düşülüp kalan bakiye iade edilmektedir. Para iadesi yapılamayan hizmet listesi aşağıda yer almaktadır;

  • Web Yazılım Lisansı ve Özel İstek Yazılımları
  • Masaüstü Yazılım Lisansı
  • Mobil Yazılım ve Mobil Yazılım Lisansı
  • Alanadı Tescili
  • Sunucu Kiralama - Barındırma
  • SEO Çalışmaları (Arama Motoru Optimizasyonu)

Yukarıda belirtilen hizmetler işleme alındığı andan itibaren para iadesi kesinlikle söz konusu değildir. Lütfen bu hizmetlerin siparişini geçerken bu durumun bilincinde olunuz. Aksi takdirde üreteceğiniz herhangi hayali bir nedenden dolayı firmamız sorumlu tutulamaz.

Gecikme faizi uygulaması nedir?
Son ödeme tarihinden sonra ödenmesi gereken tutar 7gün ve fazla bir süre geciktirildi ise faturaya gecikme faizi uygulanacaktır.

Bu sayfada eksik gördüğünüz soru ve konuları lütfen [email protected] adresine iletiniz.
© 1999 PoisNet - www.poisnet.net | Tüm hakları saklıdır, izin alınmadan kullanılamaz. Fiyatlarımıza vergi(ler) dahil değildir.